Znicze na grobach kładziemy przez cały rok, jednak jesienią wraz ze zbliżaniem się święta Wszystkich Świętych odwiedzamy również groby odległej rodziny, a także groby opuszczone i zapomniane. Podczas tego okresu zadumy warto wykorzystać posiadane już znicze i dać im drugie życie przez wybranie wkładów do zniczy.
Rodzaje wkładów tradycyjnych
Płomień na grobie symbolizuje pamięć o zmarłych. Dlatego od wieków kładziono zapalone świece, wspominając przodków. Tradycyjne znicze są najbardziej popularnym rodzajem upamiętniania zmarłych. Zamiast kupować nowe znicze lepiej kupić wkłady i wymienić te, które już się wypaliły. Wkłady wykonane są z dwóch materiałów. Najbardziej popularne są parafinowe. Ten rodzaj wkładów jest najlepszym wyborem na cieplejsze dni. Większość wkładów parafinowych wykonywana jest z plastiku pochodzącego z recyklingu. Są zaprojektowane tak, by nie kopcić i nie dymić, ani nie uszkadzać lampionu, w którym się znajdują. Wykonuje się je poprzez prasowanie.
Drugim rodzajem wkładów, są wkłady olejowe. Zalewa się je w kubkach. Sprawdzają się najlepiej w chłodne dni, więc będą doskonałym wyborem na okres jesienny. Przykładem takiego wkładu są wkłady ecoflame LUMENS.
Wkłady do zniczy z diodą LED
Jeśli ktoś nie ma możliwości odwiedzać często grobu bliskiej osoby, może zdecydować się na wkłady z diodami LED. Istnieją dwa rodzaje do wyboru. Pierwszym, najczęściej używanym są wkłady elektryczne. Występują w różnych kolorach, np. w niebieskim, pomarańczowym, czerwonym, czy białym. Pasują do większości zniczy. Włącza się je za pomocą przycisku. Są odporne na wodę i wiatr, więc nie ma obawy, że przestaną działać w przypadku niesprzyjającej pogody. Są zdecydowanie bardziej bezpieczne od klasycznych wkładów, ponieważ nie ma w nich ognia. Świecą ok. 30 dni od momentu zapalenia. Zasilane są bateriami.
Drugą możliwością są kapturki solarne. Mogą świecić białym lub czerwonym światłem. Zapalają się automatycznie po zapadnięciu zmroku, a gasną, gdy zaczyna świecić słońce. Świecą przy użyciu diody LED. W przypadku maksymalnie naładowanego akumulatora świecą nieprzerwanie przez 8 godzin. Zasilane są energią słoneczną.