Tradycja palenia zniczy

Dlaczego palimy znicze?

Odwiedzanie grobów zmarłych, przynoszenie im kwiatów, zniczy, to dowód naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego palimy znicze? Dlaczego to właśnie ogień niesiemy naszym zmarłym? Zapalanie ognia w miejscach pochówku ma wielowiekową tradycję. Wywodzi się ono aż z czasów przed chrześcijańskich, kiedy to odprawiano obrzęd dziadów, mający na celu przywołanie dusz zmarłych.

Skąd się wziął ten zwyczaj?

Zwyczaj palenia zniczy w dniu Wszystkich Świętych jest tak oczywisty, że wiele osób nawet nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. A tradycja zapalania na grobach bliskich ognia wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Wówczas w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono Dziady, które nosiły w wielu miejscach nazwę Zaduszek. Wierzono, że wtedy dusze zmarłych przenikają do świata żywych. Z tego powodu na cmentarzach, obejściach i rozstajach rozpalano ogniska, które miały wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ogień palono także na mogiłach samobójców oraz osób tragicznie zmarłych, zlokalizowanych poza murami cmentarnymi – w tych przypadkach ogniska miały dla dusz moc oczyszczającą.

Jak tradycja wygląda współcześnie?

Współcześnie  znany nam zwyczaj  odwiedzania cmentarzy pojawił się w XIX wieku. Dbałość o nagrobki oraz palenie świec na nagrobkach nastąpiło natomiast w okresie międzywojennym. Wcześniej cmentarze były zaniedbane, a zamiast nagrobków istniały same kopczyki. Składane na grobach kwiaty i zapalone znicze stanowią obecnie symbol pamięci o bliskich zmarłych. Światło pochodzące z palonego się znicza stanowi wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o zmarłych bliskich.

Symboliczny ogień

Chociaż na przestrzeni wieków zmieniają się wierzenia dotyczące tego, co dzieje się z duszą po śmierci, to bez zmian pozostaje nasza pamięć o bliskich. Każdy z nas chce dbać o te wspomnienia i wyrażać je w jakiś konkretny sposób. W Polsce takim sposobem jest właśnie palenie zniczy. W innych krajach tradycja palenia zniczy nie jest tak popularna. Zamiast tego rodziny przynoszą kwiaty, tabliczki pamiątkowe, jedzenie, a w niektórych państwach polewa się groby winem.

Pozostałe wpisy

Zimowe zapachy do twojego domu

Gdy za oknem ujemne temperatury, pragniemy otulić się ciepłym kocem i usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej herbaty. Warto zadbać wtedy o odpowiednią atmosferę w swoim domu. Przytulny klimat we wnętrzu to m.in. zasługa świec.

Czytaj dalej

Black Week

Czekasz na Black Week w Admicie? Już niedługo rusza Black Week – przygotuj się na najgorętsze okazje! Mnóstwo okazji, promocje, przeceny i szaleństwo cenowe. Największe święto zakupów – Black Friday, czyli Czarny Piątek – już w następnym

Czytaj dalej

Ekologiczne wkłady Eco Lumens

Znicze długopalące z wkładem olejowym Nie bez przyczyny wypełnienia olejowe najlepiej sprzedają się właśnie jesienią oraz zimą. Popularność zawdzięczają temu, że spośród wszystkich dostępnych wkładów palą się zdecydowanie najdłużej. Specjalnie dobrany skład komponentów sprawia, że

Czytaj dalej

Tradycja palenia zniczy

Dlaczego palimy znicze? Odwiedzanie grobów zmarłych, przynoszenie im kwiatów, zniczy, to dowód naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego palimy znicze? Dlaczego to właśnie ogień niesiemy naszym zmarłym? Zapalanie ognia w miejscach pochówku

Czytaj dalej

Jak zrobić świece zapachową?

Ozdobne świeczki zapachowe dopełniają nasze wnętrza, a swoim blaskiem tworzą intymną atmosferę w jesienne wieczory. Mamy do wyboru kupno gotowych produktów lub samodzielne wykonanie świec od podstaw. Candle DIY set to elegancki zestaw do tworzenia świec.

Czytaj dalej

Knot – ważna rzecz w świeczce

Knot to jeden z najbardziej niedocenianych elementów świecy. A to on przecież płonie i jego jakość i parametry mają ogromny wpływ na użytkowanie świecy. Dla niewtajemniczonych – knot to ten sznurek lub deseczka w środku

Czytaj dalej