Wpływ zapachów jest bardzo istotny dla naszego samopoczucia. Warto połączyć terapię zapachami z innymi relaksującymi czynnościami. Doskonałym pomysłem jest otulenie się zapachem w trakcie kąpieli w wannie, czy przed położeniem się spać. Każdy zapach ma inny wpływ i może uspokajać, ułatwiać zasypianie, lub wręcz przeciwnie — energetyzować, pobudzać.
Wykorzystanie świec w aromaterapii
Zapach świec jest dość delikatny. Można dostosowywać natężenie zapachu, zwiększając ilość zapalonych świec. Jeśli palimy świece w dość dużym pomieszczeniu, lepiej postawić na dużą ilość małych podgrzewczy, ponieważ pojedyncza świeca może być niewystarczająca. W małym pomieszczeniu np. w łazience może wystarczyć kilka świec lub jedna o mocniejszym zapachu. Nie należy łączyć różnych przypadkowych zapachów świec. Najlepiej wybrać jeden rodzaj świec, by pozwolić zapachowi wybrzmieć w pomieszczeniu.
Aromat warto dostosować do nastroju i sytuacji. Podczas wieczoru przy kominku świetnym wyborem będą świece o zapachu cynamonu, migdałów czy kawy. Z kolei w trakcie kąpieli z maseczką na twarzy doskonałym dopełnieniem odprężającego nastroju będą delikatne zapachy kwiatowe.
Olejki eteryczne w aromaterapii
Jeśli zapach świec jest niewystarczający, można połączyć go z pasującym olejkiem zapachowym. W ten sposób świece będą nadawać klimat, a olejek w kominku zapachowym będzie wzmacniać aromat w pomieszczeniu. Olejki można wykorzystywać również samodzielnie. Mają bardzo intensywny zapach, więc sprawdzą się doskonale jako jedyne źródło aromatu w pomieszczeniu. Można je używać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest korzystanie z kominków zapachowych. Olejki nadają się również do dodawania do oleju do masażu albo do wody w wannie lub w saunie.
Olejki mają właściwości zdrowotne, więc poza miłym zapachem, mogą pomagać w uporaniu się z niektórymi dolegliwościami. Olejek z drzewa herbacianego pomaga leczyć infekcje dróg oddechowych, zapach eukaliptusa przynosi ulgę w stanach depresji, a olejek z rozmarynu wspomaga koncentrację.
Warto też sięgnąć po gotowe mieszanki olejków o ciekawych zapachach, np. czekoladowego ciasta, czy pieczonego jabłka.