Jak zapach może wpłynąć na nastrój?

kobieta wącha świece

Węch to zdecydowanie jeden z najmniej docenianych zmysłów człowieka. W ostatnim dziesięcioleciu naukowcy przeprowadzili wiele badań, które potwierdziły, że znaczenie węchu u ludzi jest znacznie większe, niż do tej pory sądzono. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wskazano na ogromną wrażliwość receptorów węchowych na bodźce, która jest porównywalna z wrażliwością receptorów wzrokowych. Okazuje się, że jesteśmy zdolni do rozróżnienia nawet kilku tysięcy zapachów, a także trwałego ich zapamiętywania (tzw. pamięć węchowa). Co więcej, wrażenia zapachowe tworzą istotną oprawę emocjonalną ludzkich emocji i przeżyć. Mogą budować nastrój i atmosferę, wpływając tym samym na psychikę.

Znaczenie zapachów

Zapachy są dla człowieka ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Wpływają na stan emocjonalny, samopoczucie, myślenie, a nawet działanie. Co więcej, wskazuje się, że lepsze poznanie funkcjonowania pamięci węchowej mogłoby doprowadzić do jeszcze dokładniejszego wgłębienia się w tajniki pamięci ludzkiej jako takiej. W licznych badaniach potwierdzono, że zapachy zdolne są do przywoływania dawnych wspomnień autobiograficznych.

Powszechne jest praktyczne zastosowanie nie tylko w przemyśle perfumeryjnym czy aromaterapii, ale i marketingu. Powonienie oprócz swoich typowych zadań dostarcza też wielu informacji, które pozornie z węchem nie mają nic wspólnego, np. zapachy wpływają na aktywność seksualną u ludzi, a nawet stymulują do większego wysiłku umysłowego. Warto je świadomie wykorzystywać również w codziennym życiu, gdyż w ten sposób można pozytywnie wpływać na nastrój i ogólne samopoczucie. Odpowiednie kompozycje zapachowe mogą działać energetyzująco, pobudzając do działania, lub wręcz przeciwnie — uspokajając i sprzyjając w odpoczynku czy nawet ułatwiając zasypianie.

Jak zapachy oddziałują na samopoczucie i nastrój?

Jest bardzo wiele zapachów, które mogą być wykorzystywane do kreowania nastroju i polepszania samopoczucia. Prym wiodą w tym przypadku różnego rodzaju roślinne wonie, którymi można otaczać się na co dzień poprzez stosowanie np. świec zapachowych. Przykładowo, lawenda, która bardzo często występuje w różnorodnych kompozycjach zapachowych, wykazuje działanie uspokajające. Woń cytrusów, w tym pomarańczy, cytryny i grejpfruta, ma łagodzić stres i niepokój, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, może być pomocna w łagodzeniu objawów bezsenności czy poprawiać jakość snu. W rozładowaniu stresu pomocne są też rumianek, róża czy hyzop. Przy bardzo złym nastroju należy otoczyć się zapachem szałwii, bazylii, wanilii, jaśminu czy geranium. Zapach kawy, jak nietrudno się domyślić, działa energetyzująco — nie tylko usuwa zmęczenie, ale i neutralizuje ośrodek powonienia, dzięki czemu łatwiej jest odróżnić inne wonie. Wąchanie cynamonu wskazane jest w sytuacjach, które wymagają wysokiej koncentracji i czujności, np. podczas prowadzenia samochodu czy przed ważnym egzaminem.

Nastrojowe zapachy na każdą pogodę

Świece zapachowe to doskonały sposób, aby każdego dnia, w zaciszu własnego domu, otaczać się przyjemnymi woniami wykazującymi pozytywny wpływ na nastrój. W naszej ofercie znajdziesz również podgrzewacze, dyfuzory czy olejki zapachowe. Wszystkie te produkty umożliwiają wykorzystywanie zapachów nie tylko w celu stworzenia przyjemnego klimatu w domu, ale również w celu wspierania dobrego samopoczucia każdego dnia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Pozostałe wpisy

Zimowe zapachy do twojego domu

Gdy za oknem ujemne temperatury, pragniemy otulić się ciepłym kocem i usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej herbaty. Warto zadbać wtedy o odpowiednią atmosferę w swoim domu. Przytulny klimat we wnętrzu to m.in. zasługa świec.

Czytaj dalej

Black Week

Czekasz na Black Week w Admicie? Już niedługo rusza Black Week – przygotuj się na najgorętsze okazje! Mnóstwo okazji, promocje, przeceny i szaleństwo cenowe. Największe święto zakupów – Black Friday, czyli Czarny Piątek – już w następnym

Czytaj dalej

Ekologiczne wkłady Eco Lumens

Znicze długopalące z wkładem olejowym Nie bez przyczyny wypełnienia olejowe najlepiej sprzedają się właśnie jesienią oraz zimą. Popularność zawdzięczają temu, że spośród wszystkich dostępnych wkładów palą się zdecydowanie najdłużej. Specjalnie dobrany skład komponentów sprawia, że

Czytaj dalej

Tradycja palenia zniczy

Dlaczego palimy znicze? Odwiedzanie grobów zmarłych, przynoszenie im kwiatów, zniczy, to dowód naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego palimy znicze? Dlaczego to właśnie ogień niesiemy naszym zmarłym? Zapalanie ognia w miejscach pochówku

Czytaj dalej

Jak zrobić świece zapachową?

Ozdobne świeczki zapachowe dopełniają nasze wnętrza, a swoim blaskiem tworzą intymną atmosferę w jesienne wieczory. Mamy do wyboru kupno gotowych produktów lub samodzielne wykonanie świec od podstaw. Candle DIY set to elegancki zestaw do tworzenia świec.

Czytaj dalej

Knot – ważna rzecz w świeczce

Knot to jeden z najbardziej niedocenianych elementów świecy. A to on przecież płonie i jego jakość i parametry mają ogromny wpływ na użytkowanie świecy. Dla niewtajemniczonych – knot to ten sznurek lub deseczka w środku

Czytaj dalej